Konstläger för ungdomar 3-7 augusti

Den 3 – 7 augusti arrangeras ett konstläger för dig som är 14 - 18 år och bor i Blekinge.

Intresserad av konst och att prova konstnärliga tekniker och material? På konstlägret får du möjlighet att experimentera, utvecklas konstnärligt och besöka Wanås Konst. Lägret hålls på Blekinge folkhögskola i Bräkne Hoby och leds erfarna bildpedagoger från Kulturskolor i Blekinge. Sista dagen är det vernissage och utställning.

Konstlägret är ett samarbete mellan Riksförbundet Sveriges Konstföreningar Blekinge, Kulturskolorna i Blekinge och Konst i Blekinge / Region Blekinge

När: 3 – 7 augusti 2026
Var: Blekinge Folkhögskola, Bräkne-Hoby
Boendeform: Internat
Antal deltagare: 15
Handledare: Bildpedagog Karin Howding, Sibba Berg och Britt Gars Petersson
Kostnad: 1000 kr (Kursavgift betalas innan konstlägrets start. Deltagarplats meddelas efter 17 maj.)
Vi strävar efter att få en jämn fördelning av deltagare mellan kommunerna. Finns det utmaning att betala avgiften? Tveka inte att höra av dig.

Varmt välkommen med din ansökan senast den 17 maj.

Anmälan till konstläger 2026 – Fyll i formulär

 

Vid frågor kontakta Britt Gars 0709-378893 eller via britt.gars@gmail.com

Läs mer och ansök på…
Konst i Blekinge – Region Blekinge