Konferensen inställd pga covid-19

På grund av den pågående covid-19-pandemin och då vi bland våra medlemmar har många äldre personer har vår styrelse beslutat att helt ställa in årets konstbildningsdagar.

Det betyder att vi avlyser såväl den under hösten planerade konferensen Hur skapar vi ett civilsamhälle som står kvar när politiken svajar? som den därpå följande konstbildningsdagen.

Ni är i stället varmt välkomna att ta del av två avgiftsfria digitala arrangemang som Sveriges Konstföreningar medproducerar: Konstdygnet 2020  1-2 oktober med titeln Värld i träda (anmälningsformulär och mer information kommer inom kort) och Samtidskonstdagarna 21–23 oktober med temat Konstens framtid i gemensamma livsmiljöer https://statenskonstrad.se/samtidskonstdagarna-2020/, anmälan görs via denna länk.

Med vänlig hälsning och förhoppningar om en innehållsrik höst!