Välkommen till höstens utbildningstillfällen

Nu startar hösten aktiviteter för konstföreningar och distrikt. Vi tipsar om tre föreläsningar under hösten.

Föreläsningar
13/9 kl 15.00 – Per Hasselberg från Folkrörelsernas Konstfrämjande.
Per Hasselberg är både konstnär och verksamhetsledare för Folkrörelsernas Konstfrämjande. Han kommer berätta mer om Konstfrämjandet och hur de arbetar. För våra medlemmar är det intressant eftersom det finns många beröringspunkter mellan organisationerna och många potentiella samarbeten. Se inspelningen på våra medlemssidor.

18/10 kl 15.00 – Bildupphovsrätt i Sverige om upphovsrätt och avtal
En representant från Bildupphovsrätt Sverige ( BUS) kommer berätta om hur det fungerar och vad som gäller kring bildupphovsrätt för konstföreningar.

15/11 kl. 15:00 – Susan Bolgar från Kulturstrateg om finansiering och ekonomi i konstföreningen
Susan Bolgar är rådgivare och utvecklare inom områdena kultur/näringsliv, privat kulturfinansiering och strategiska kultursatsningar i företag och offentlig sektor och kommer att prata om finansiering och hur man kan hitta sätt att få ekonomi i sin förening.

Anmäl dig till föreläsningarna här